By sainsbury's Bramley Apple Crumble
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 56.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 23.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprise Inc Ice Cream (Similarity score: 9.60)
- Raspberry Cheesecake Flavored Ice Cream With A Graham Cracker Swirl & Cheesecake Pieces (Similarity score: 11.03)
- Go Yum Whit Chocolate Raspberry Cheesecake (Similarity score: 11.27)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream, Cinnamon Buns (Similarity score: 11.36)
- Pierre's Chef's Signature Ultimate Ice Cream (Similarity score: 12.65)
- Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 12.69)
- Pump And Circumstance Pumpkin Ice Cream With Cinnamon Graham Ribbon And Pie Crust Pieces (Similarity score: 13.61)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Vanilla Ice Cream Sandwiched Between Two Soft, Organic Chocolate Flavored Wafers, Vanilla (Similarity score: 13.75)
- Pumpkin Pie Ice Cream With Cinnamon Graham Ribbon & Pie Crust Pieces, Pumpkin Pie (Similarity score: 13.94)
- Thiriet Tartelettes Framboises Meringuées (Similarity score: 14.12)
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 14.73)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 15.68)
- Double Coconut & Almonds Rich Coconut Ice Cream With Almonds (Similarity score: 15.78)
- Rosa Brothers Milk Company Ice Cream (Similarity score: 16.35)
- Weis Chocolate Cupcake (Similarity score: 16.66)