Bytelady Publishing Superbo, Gelato, Hazelnut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.72g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.72g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 29.151943462897524% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.2% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 7 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 18.87g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Bio Factory Helado De Pistacho (Similarity score: 15.57)
- Sunrype Fruits Et Chia (Similarity score: 18.16)
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 21.41)
- Hacendado Helado Vegetal De Avena Sabor Vainilla (Similarity score: 23.02)
- Thai Heritage Sauce Tomate Au Curry (Similarity score: 24.99)
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc The Fresh Market, Gelato, Caramel & Cookies (Similarity score: 26.27)
- La Turbine À Saveurs Crème Glacée Chocolat Noir (Similarity score: 26.50)
- Rewe,rewe Bio Frische Weide Milch (Similarity score: 27.18)
- Terre Adélice Terre Adélice (Similarity score: 28.05)
- Mesterbakeren,rema 1000 Kakemann Med Sjokolade (Similarity score: 28.74)
- Glace Au Lait (Similarity score: 29.30)
- Saveur D'auge Pot Au Feu De Canard (Similarity score: 29.41)
- Casino La Fabuleuse Crème Glacée Pistache Fleur D'oranger Eclats De Pistaches Caramélisées (Similarity score: 29.97)
- Hubert La Bonne Barre Force & Énergie (Similarity score: 30.29)
- Danone Skyr (Similarity score: 30.92)
Ingredients List
- Whole Milk
- Hazelnut
- Sugar
- Heavy Cream
- Skimmed Milk
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)