Cémoi Petit Ourson Guimauve Babies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.63829787234043% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.6% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 18 |
| Sodium | 30mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 30mg |
| Sugars | 53g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cémoi Petit Ourson Guimauva Babies (Similarity score: 2.83)
- Royal Wine Corporation Jelly Rings (Similarity score: 16.03)
- Koninklijke De Ruijter B V Milk Chocolate Sprinkles (Similarity score: 19.17)
- Dulce De Leche (Similarity score: 19.90)
- Dulce De Leche (Similarity score: 21.17)
- Bounty,mars Chocolate,mars Bounty Dessert Sauce (Similarity score: 21.58)
- Crema Di Marroni Al Cacao (Similarity score: 22.95)
- Cémoi Le Vrai ! Petit Ourson (Similarity score: 24.27)
- Naturasi Sciroppo Di Riso (Similarity score: 24.81)
- Newtree Pâte À Tartiner Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 25.07)
- Arche Sirop De Riz (Similarity score: 26.66)
- Celnat Sirop De Riz (Similarity score: 28.89)
- Newtree Chocolat Noir (Similarity score: 29.78)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 29.97)
- Dennree Rheinischer Zuckerrübensirup (Similarity score: 32.15)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- E440a
- Emulsifier
- Flavouring
- Sugar
- Water
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Cocoa Paste
- E428
- Stabiliser
- Whey Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)