Naturasi Sciroppo di riso
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1301kj (311 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1301kj (311 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 54g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Arche Sirop De Riz (Similarity score: 5.69)
- Celnat Sirop De Riz (Similarity score: 6.91)
- Crema Di Marroni Al Cacao (Similarity score: 12.24)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 18.85)
- Rayner's Organic Barley Malt Extract (Similarity score: 19.06)
- Arche Naturküche, Arche Gerstenmalz (Similarity score: 19.96)
- Naturasi Malto D'orzo (Similarity score: 20.11)
- Haribo Haribo Fruitmania Joghurt (Similarity score: 20.56)
- Chivers Lemon Curd (Similarity score: 21.86)
- Sainsbury's Lemon Curd (Similarity score: 22.58)
- Cémoi Petit Ourson Guimauva Babies (Similarity score: 23.32)
- Cémoi Petit Ourson Guimauve Babies (Similarity score: 24.81)
- Dulce De Leche (Similarity score: 25.95)
- Dulce De Leche (Similarity score: 29.27)
- Cémoi Le Vrai ! Petit Ourson (Similarity score: 29.41)