Côté de porc spiringue
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916.0kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.7g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 37.820512820512825% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.8% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 80.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marque Repère, Saint Charmin Cuisses De Poulet Fermier Jaune Label Rouge X 2 (Similarity score: 9.89)
- Marque Repère, Saint Charmin Cuisses De Poulet Fermier Jaune Label Rouge X 4 (Similarity score: 9.89)
- Marque Repère, Saint Charmin Cuisses De Poulet Fermier Blanc Label Rouge X 2 (Similarity score: 9.89)
- Cuisses De Poulet (Similarity score: 12.91)
- Cuisse De Poulet Sans Ogm (Similarity score: 12.91)
- 2 Cuisses De Poulet Nourri Sans Ogm (Similarity score: 14.10)
- Cuisse De Poulet Noir Surgelées (Similarity score: 14.52)
- Lidl Cuisses De Poulet Jaune Avec Partie De Dos (Similarity score: 15.22)
- Cote De Porc Échine (Similarity score: 16.43)
- Cote De Porc Echine (Similarity score: 16.43)
- Côte De Porc Echine X2 (Similarity score: 16.43)
- Côte De Porc (Similarity score: 16.43)
- Coles Regular Lamb Mince (Similarity score: 16.45)
- Toupargel 8 Steaks Hachés Façon Bouchère (Similarity score: 16.68)
- Cora Boeuf Haché 15% De Matiere Grasse (Similarity score: 16.99)