Côte de porc echine x2
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 42.94117647058823% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Côte De Porc (Similarity score: 0.00)
- Cote De Porc Echine (Similarity score: 0.00)
- Cote De Porc Échine (Similarity score: 0.00)
- Big West 4 Côtes De Porc, 700g (Similarity score: 1.84)
- Wal Mart Stores Inc Beef Burgers (Similarity score: 14.57)
- Pelican Bay Ltd The Ravioli Store, Ravioli, Walnut & Basil Pesto (Similarity score: 16.10)
- Côté De Porc Spiringue (Similarity score: 16.43)
- Birchwood,lidl Pork Shoulder Joint (Similarity score: 17.98)
- Volandry, Marque Repère Cuisses De Poulet Jaune Cerifié (Similarity score: 18.01)
- Marque Repère, Volandry Cuisses Poulet Blanc Certifié (Similarity score: 18.01)
- Meatloaf Mix (Similarity score: 18.13)
- Your Fresh Market Your Fresh Market Lean Ground Beed (Similarity score: 19.24)
- Marque Repère, Saint Charmin Cuisses De Poulet Fermier Jaune Label Rouge X 4 (Similarity score: 20.13)
- Marque Repère, Saint Charmin Cuisses De Poulet Fermier Blanc Label Rouge X 2 (Similarity score: 20.13)
- Marque Repère, Saint Charmin Cuisses De Poulet Fermier Jaune Label Rouge X 2 (Similarity score: 20.13)