C' TOUT SIMPLE Confitures bio extra myrtille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 10mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 37.1g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Helios Mermelada Albaricoque Y Chocolate Blanco (Similarity score: 23.78)
- Naturéo Ma Confiture Bio De Fraises Extra (Similarity score: 27.59)
- Naturéo Confiture De Fraise (Similarity score: 27.59)
- Favols Confiture Fraise Gourmande (Similarity score: 28.70)
- Favols,le Fruit Français Confiture Bio Framboise (Similarity score: 29.23)
- Favols Délice Fraise À La Rose (Similarity score: 29.34)
- Favols Confiture Extra Citron De Sicile (Similarity score: 29.90)
- Nestle La Laitiere Maronsui's (Similarity score: 29.99)
- Las Doñas Mermelada Extra De Melocotón Con Lavanda Natural (Similarity score: 30.14)
- Maribel Confiture Fraise Mangue (Similarity score: 30.48)
- La Laitière Maronsui's (Similarity score: 31.03)
- Symphonie Marmelade Sauerkirsch (Similarity score: 32.26)
- Le Coq Noir Confiture De Goyave (Similarity score: 32.36)
- St Dalfour Rapsodia De Albaricoques (Similarity score: 32.83)
- Las Doñas Mermelada Extra De Higo Negro Natural (Similarity score: 33.47)
Ingredients List
- Blueberry
- Cane Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)