Nestle la laitiere MaronSui's
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 54.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 54.3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 67.6470588235294% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.6% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 28.6g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Laitière Maronsui's (Similarity score: 5.66)
- C' Tout Simple Confitures Bio Extra Myrtille (Similarity score: 29.99)
- Las Doñas Mermelada Extra De Higo Negro Natural (Similarity score: 31.65)
- Tiliz Mochi 'z (Similarity score: 36.26)
- Tiliz Mochi 'z (Similarity score: 36.26)
- Las Doñas Mermelada Extra De Melocotón Con Lavanda Natural (Similarity score: 38.03)
- Diana's Bananas Milk Chocolate (Similarity score: 38.23)
- Diana's Bananas Banana Babies (Similarity score: 38.23)
- Diana's Bananas Real Banana Dipped In Dark Chocolate (Similarity score: 38.23)
- Cosita Banana Covered With Milk Chocolate (Similarity score: 39.17)
- Du Bruit Dans La Cuisine Confiture Pomme Rhum Coco (Similarity score: 40.87)
- Toqué De La Graine Dessert Gourmet 100% Végétal Et Naturel (Similarity score: 41.24)
- Jean D Audignac Citron Vert Cuit Au Chaudron (Similarity score: 41.44)
- L'angélys Crème Glacée Marron (Similarity score: 41.79)
- Naturéo Ma Confiture Bio De Fraises Extra (Similarity score: 45.05)
Ingredients List
- Milk
- Water
- Cream
- Skimmed Milk
- Beef Gelatin
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Thickener
- Natural Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)