Cactus Candy Co. Cactus Candy, Cactus Candy Company
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 35.71g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brownwood Farms Brownwood Farms, Salsa, Jalapeno Cherry (Similarity score: 9.53)
- Mini Blueberry Muffins (Similarity score: 24.43)
- Nana Creme Nana Creme, Non Dairy Frozen Dessert, Cookie Dough (Similarity score: 29.15)
- Eroski Crema Con Aceto Balsamico Di Modena A La Trufa (Similarity score: 29.66)
- Chile Mango (Similarity score: 30.03)
- Island Snacks Chile Mango (Similarity score: 30.03)
- Artisans & Talents Nappage Rouge Aromatisé (Similarity score: 30.62)
- Bosco Products Inc Chocolte Syrup (Similarity score: 30.84)
- Gourmet Mixed Fruit Pitted Dried Plums, Apricots, Peaches, Pears & Apples, Mixed Fruit (Similarity score: 31.23)
- Kroger Concord Grape Jelly (Similarity score: 31.97)
- Vinaigre Balsamique (Similarity score: 32.81)
- Bosco Syrup (Similarity score: 33.32)
- Acetaia Bellei Crema All' Aceto Balsamico (Similarity score: 37.36)
- Tracklements Mint Jelly (Similarity score: 37.63)
- Granja Rinya Gelly Tina (Similarity score: 39.15)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- Solids
- Citrus Pectin
- E330
- Sodium Citrate
- Prickly Pear Juice
- Oil Of Lemon And Natural Red Color
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)