Cactus Ile flottante
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.27g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.27g |
| Saturated Fat | 9.27g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 60.62786134728581% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.6% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 19.85g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.85g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Phin & Phebes Phin & Phebes, Ice Cream, Vanilla Cinnamon (Similarity score: 4.17)
- Häagen Dazs Flowers Collection (Similarity score: 4.83)
- Premium Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 5.45)
- Latte Brownie Break Coffee & Sweet Cream Ice Cream With Coffee Ribbon & Brownie Pieces Ice Cream, Latte Brownie Break (Similarity score: 6.71)
- Espresso Yourself Coffee And Cream Ice Creams With Coffee Ribbon And Brownie Pieces (Similarity score: 7.03)
- Phin & Phebes Phin & Phebes, Ice Cream, Vietnamese Iced Coffee (Similarity score: 7.46)
- Nasto's Ice Cream Co Nasto's, Ice Cream Cake (Similarity score: 7.89)
- Talenti, Unilever Gelato, Coffee Chocolate Chip (Similarity score: 8.51)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.63)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 9.77)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 9.80)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 10.01)
- Chocolate Almond Chip Rich Chocolate Ice Cream With Chocolate Coated Almonds, Chocolate Almond Chip (Similarity score: 10.30)
- Phin & Phebes Phin & Phebes, Ice Cream, Banana Whama (Similarity score: 10.48)
- Haagen Daz Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.89)