Nasto's Ice Cream Co. Nasto's, Ice Cream Cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.54g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.54g |
| Saturated Fat | 8.85g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 58mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58mg |
| Sugars | 18.58g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 6.54)
- Cactus Ile Flottante (Similarity score: 7.89)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 8.31)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Cowlifornia Sweet Cream (Similarity score: 8.49)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 8.61)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 8.69)
- Phin & Phebes Phin & Phebes, Ice Cream, Vanilla Cinnamon (Similarity score: 8.83)
- Espresso Yourself Coffee And Cream Ice Creams With Coffee Ribbon And Brownie Pieces (Similarity score: 8.89)
- Premium Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.93)
- Häagen Dazs Flowers Collection (Similarity score: 9.11)
- Ty Skorn Creme Glacee Caramel (Similarity score: 9.35)
- Leclerc Pâtisserie Tartelettes Aux Fraises Chantilly (Similarity score: 9.52)
- Spar Helado De Turrón (Similarity score: 9.61)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 9.80)
- Latte Brownie Break Coffee & Sweet Cream Ice Cream With Coffee Ribbon & Brownie Pieces Ice Cream, Latte Brownie Break (Similarity score: 10.10)
Ingredients List
- Milk
- Whipped Topping
- Vanilla Extract
- Natural Strawberry Extract
- Flour
- Monodiglycerides
- E412
- E433
- E407
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Cocoa
- Strawberry
- Chocolate Crunchies
- Chocolate Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)