Cadbury Cadbury milk chocolate dessert with DAIM pieces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.99999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 108.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 28.8g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.76)
- Turkey Hill Turkey Hill, Gelato Hazelnut (Similarity score: 11.35)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 14.72)
- Kozlowski Farms Blueberry & Apple Pie (Similarity score: 15.29)
- Ashby's Sterling Ice Cream (Similarity score: 15.89)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 16.05)
- Yuengling's Ice Cream (Similarity score: 18.26)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 18.26)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Pralines & Cream (Similarity score: 18.90)
- Chocolate Nut Subdae Cones Vanilla Ice Cream (Similarity score: 19.97)
- Sundae Nut Cones (Similarity score: 19.97)
- Nice! Sundae Nut Cone Ice Cream (Similarity score: 19.97)
- Vanilla Ice Cream Nutty Royale Sundae Cones With Chocolate Topping And Nuts (Similarity score: 19.97)
- Ben & Jerry's, Unilever Milk & Cookies Vanilla Ice Cream With A Chocolate Cookie Swirl, Chocolate Chip & Chocolate Chocolate Chip Cookies, Milk & Cookies (Similarity score: 20.28)
- Cookies And Cream (Similarity score: 20.64)
Ingredients List
- Water
- Modified Corn Starch
- Emulsifier
- Pork Gelatin
- Whey
- Stabiliser
- Dehydrated Glucose Syrup
- Acidity Regulator
- Salt
- Milk Chocolate
- Milk Chocolate Coated Almond Caramel Pieces
- Condensed Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Palm Oil
- Cream
- Fat Reduced Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)