Ashby's Sterling Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.78g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.971202303815694% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 111mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 111mg |
| Sugars | 30.56g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crispy Trio Layers Ice Cream, Vanilla & Caramel (Similarity score: 14.21)
- Load'd Sundaes Chocolate Brownie Bomb Ice Cream Cup (Similarity score: 15.74)
- Campfire Toasted S'mores (Similarity score: 15.82)
- Cadbury Cadbury Milk Chocolate Dessert With Daim Pieces (Similarity score: 15.89)
- Cookie Overload Extra Indulgent Ice Cream (Similarity score: 17.19)
- Kitkat Ice Cream (Similarity score: 17.42)
- Krema Sirop D’erable (Similarity score: 18.53)
- Migros Selection Caramel & Sel Des Alpes (Similarity score: 18.60)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.92)
- Cookies And Cream (Similarity score: 21.22)
- Ben & Jerry's,unilever Bob Marley's One Love (Similarity score: 21.38)
- Target Stores Coffee Toffee Crunch Ice Cream (Similarity score: 21.89)
- Rich Products Corp Creamy Chocolate Strawberry And Banana Ice Cream, Swirled With Strawberry And Chocolate Flavored Ripples, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, Topped With Whipped Topping, Chocolate Flavored Drizzle, Cherries & Almonds Sundae Premium Cake, Banana Spl (Similarity score: 22.18)
- Cora Éclairs Café (Similarity score: 22.40)
- Malt Shake Chocolate Ice Cream With Mini Malted Milk Balls, Malt Shake (Similarity score: 22.48)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E516
- E407
- Natural And Artificial Flavouring
- Cream
- Whiskey Flavored Swirl
- Sugar
- Toffee Pieces
- Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)