Cadbury Layers of Joy Chocolate Trifle Desserts 2 x
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1065kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1065kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.359477124183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.4% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 18.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Red Velvet Cake (Similarity score: 7.32)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 8.00)
- Häagen Dazs Pot Crème Glacée Banana Caramel Explosion (Similarity score: 8.22)
- Péché Mignon 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 11.01)
- Ice Cream (Similarity score: 11.04)
- Cora Tarte Normande (Similarity score: 11.71)
- Spearmint Chocolate Brownie Ice Cream, Spearmint Chocolate Brownie (Similarity score: 12.40)
- The Original Sundae Cone (Similarity score: 12.74)
- Ice Cream, Zesty Lemon (Similarity score: 14.48)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream, Vanilla Caramel Fudge (Similarity score: 14.77)
- Tarte Normande (Similarity score: 15.04)
- Tartelette Normande (Similarity score: 15.04)
- Vanilla Swirled With Chocolate Chip Cookie Dough & Chocolate Flavored Flakes Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 15.54)
- Fraisier X2 (Similarity score: 15.57)
- Trianon (Similarity score: 15.57)
Ingredients List
- Water
- Golden Syrup
- Chocolate Pieces
- Cocoa Powder
- Sugar
- Milk Chocolate
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Buttermilk
- Palm Oil
- Dextrose
- Pork Gelatin
- Cream
- Modified Corn Starch
- Emulsifier
- Maltodextrins
- Stabiliser
- Whey
- Dehydrated Glucose Syrup
- Salt
- Acidity Regulator
- Condensed Skimmed Milk
- Chocolate Chip Cookie
- Wheat Flour
- Sugar
- Vegetable Margarine
- Rice Flour
- Dehydrated Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)