Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 8.86g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.64942528735632% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 101mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101mg |
| Sugars | 22.78g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Pot Crème Glacée Banana Caramel Explosion (Similarity score: 7.76)
- Prairie Farms Dairy Inc Olde Fashioned Chocolate Crunch Cones (Similarity score: 8.78)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream, Vanilla Caramel Fudge (Similarity score: 9.70)
- Cora Tarte Normande (Similarity score: 9.97)
- U Feuilleté Glacé Vanille Caramel (Similarity score: 10.06)
- Péché Mignon 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 10.36)
- Cadbury Layers Of Joy Chocolate Trifle Desserts 2 X (Similarity score: 11.04)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Red Velvet Cake (Similarity score: 11.99)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Vanilla Custard (Similarity score: 12.29)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.86)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 12.92)
- Vanilla Swirled With Chocolate Chip Cookie Dough & Chocolate Flavored Flakes Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.97)
- Sunnyside Farms Premium Ice Cream (Similarity score: 13.54)
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 13.60)
- Cinnamon Cheesecake Rich Cinnamon Graham Swirls With Graham Cracker Crust Pieces Folded In Creamy Cheesecake Real Premium Ice Cream (Similarity score: 13.71)
Ingredients List
- Ice Cream
- Whey Protein
- Propylene Glycol Monoesters
- E412
- Cellulose Gel
- E471
- E410
- E330
- E466
- E415
- Salt
- Milk
- E407
- Cannoli Pieces
- Vegetable Oil
- Wheat Flour
- Sugar
- Egg
- Salt
- Natural Flavouring
- Espresso Flakes
- Sugar
- Cream
- Coconut Oil
- Cocoa Butter
- Buttermilk Powder
- Coffee
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Sugar
- Corn Syrup
- Ricotta
- Sugared Egg Yolk
- Modified Corn Starch
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)