Cadbury Pots of joy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 945kj (226 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 945kj (226 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.53846153846154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 24.6g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cadbury Pots Of Joy (Similarity score: 5.66)
- Auchan Helado Stracciatella (Similarity score: 6.53)
- Sia Glass Sia Glass Kladdkaka (Similarity score: 7.66)
- Bravo Creme Brulee (Similarity score: 8.29)
- Pumpkin Spice Ice Cream, Pumpkin Spice (Similarity score: 8.33)
- Nestlé Buche Chocolat Noisettes Façon Pâte À Tartiner (Similarity score: 8.49)
- Grandessa Premium Stacciatella (Similarity score: 9.19)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Organic Ice Cream, Madagascar Vanilla (Similarity score: 9.59)
- Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 10.07)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Vegan Pot Chocolate Fudge Brownie X3 (Similarity score: 10.56)
- French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.63)
- Coop Änglamark,coop Coop Änglamark Ekologisk Gräddglass Kolamandel (Similarity score: 10.94)
- Terre Adélice Glace (Similarity score: 10.96)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, Brewed To Matter (Similarity score: 11.00)
- Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Non Dairy Vegan (Similarity score: 11.21)
Ingredients List
- Water
- Pork Gelatin
- Emulsifier
- Whey
- Stabiliser
- Dehydrated Glucose Syrup
- Salt
- Acidity Regulator
- Milk Chocolate
- Condensed Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Paim Oil
- Cream
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)