Cajeta Doce de leite de cabra com Coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.1g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 6 |
| Sodium | 30.48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 30.5mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cajeta Doce De Leite De Cabra Com Canela E Run (Similarity score: 0.00)
- Obento Mirin (Similarity score: 19.94)
- Snackable Saladbar (Similarity score: 22.36)
- Fal Foods Usa Inc Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 22.55)
- Sugar Free Gummi Bears (Similarity score: 25.13)
- Sugar Free Gummy Worms (Similarity score: 25.13)
- Tops, Tops Markets Llc Tops, Sugar Free Gummi Bears (Similarity score: 25.13)
- Tops, Tops Markets Llc Tops, Sugar Free Mini Gummi Worms (Similarity score: 25.13)
- White Corn, 6 Inch Taco Style Tortillas (Similarity score: 25.67)
- Harris Teeter Jelly, Grape (Similarity score: 27.73)
- Harris Teeter Grape Jelly, Grape (Similarity score: 27.73)
- Highland Crest Jelly, Grape (Similarity score: 27.73)
- Amazonas Rainforest Product Amazonas Rainforest Product, Gourmet Cooked Dried Potatoes (Similarity score: 28.48)
- Food For Life Food For Life, Wheat Free Sprouted Corn Tortillas (Similarity score: 30.12)
- Los Angeles Tortilleria Bakery Corn Tortillas (Similarity score: 30.33)
Ingredients List
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)