Cake batter extra indulgent ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.36g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.36g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 49.970255800118984% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 101mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101mg |
| Sugars | 21.85g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.85g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 6.77)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 7.10)
- Good Humor, Unilever Dessert Bar (Similarity score: 15.70)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 16.06)
- Road Trip Dark Chocolate Almond Ice Cream (Similarity score: 16.92)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Organic Mini Ice Cream Sandwiches, Fudge Mint Swirl (Similarity score: 17.17)
- Denali, Original Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 17.17)
- Birthday Cake Premium Cake Flavored Cheesecake Ice Cream With A Signature Cream Cheese Blend, Sour Cream, Cake Pieces, Swirls Of Icing And Candy Sprinkles (Similarity score: 17.25)
- Turkey Hill Ice Cream (Similarity score: 17.30)
- Bonneterre Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.32)
- Flan Patissier (Similarity score: 17.43)
- Chocolate Moose Tracks Premium Ice Cream, Denali Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 17.44)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 17.48)
- Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 18.66)
- Profiterolles (Similarity score: 18.75)
Ingredients List
- Milk
- Egg
- High Fructose Corn Syrup
- Cocoa
- Margarine
- Corn Starch
- Cocoa Paste
- Butter
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- E471
- Cream
- E102
- E466
- E415
- E412
- Soya Lecithin
- E110
- Sunflower Lecithin
- Sugar
- Water
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Canola Oil
- Dextrose
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)