Road trip dark chocolate almond ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.23g |
| Saturated Fat | 10.75g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 58.8074398249453% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 20.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's, Ice Cream, Coffee Caramel Buzz (Similarity score: 8.20)
- Lidl Tarte À La Normande (Similarity score: 9.33)
- Giant Eagle Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 14.11)
- Chocolate Turtle Cheesecake Ice Cream With Sea Salt Caramel, Graham Swirls And Roasted Pecans, Chocolate Turtle Cheesecake (Similarity score: 14.28)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 15.43)
- Crème Glacée Cookie Dough (Similarity score: 15.70)
- Caramel Butter Pecan Nut Flavored Super Premium Ice Cream With Caramel Revel And Pecans, Caramel Butter Pecan (Similarity score: 15.92)
- Julie's Organic Julie's Organic, Glutenfreeda, Gluten Free Organic Ice Cream Cookies, Cherry Cheesecake (Similarity score: 16.19)
- Cake Batter Extra Indulgent Ice Cream (Similarity score: 16.92)
- Daim,r&r,r&r Ice Cream,coolice Ice Cream (Similarity score: 17.36)
- Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 17.63)
- La Vie Claire Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.86)
- Ben & Jerry's, Ice Cream, Keep Caramel And Cookie On (Similarity score: 17.91)
- Lemon Tarte (Similarity score: 18.04)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Organic Mini Ice Cream Sandwiches, Fudge Mint Swirl (Similarity score: 18.09)
Ingredients List
- Milk Cream* Cane Sugar* Chocolate Chips
- Tapioca Syrup* Roasted Almonds* Tapioca Starch* Vanilla Extract
- Sea Salt
- Guar Gum* Soy Lecithin* Locust Bean Gum
- E415
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)