Candy, sugar free gummi bears
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Sugar Free Gummi Bears (Similarity score: 0.00)
- Korean Rice Cake (Similarity score: 8.12)
- Soofer Co Inc Tandoori Seasoning (Similarity score: 8.83)
- Crème De Vinaigre Balsamique (Similarity score: 18.95)
- Artisanal Pasta, Egg Rigatoni (Similarity score: 19.60)
- Amazonas Rainforest Product Amazonas Rainforest Product, Gourmet Cooked Dried Potatoes (Similarity score: 22.21)
- Freshasia Foods Zens Buns Moutarde & Bambou (Similarity score: 23.62)
- Obento Mirin (Similarity score: 23.83)
- Leclerc Pain Mais (Similarity score: 24.22)
- White Corn, 6 Inch Taco Style Tortillas (Similarity score: 27.33)
- Barista Oat (Similarity score: 27.89)
- Gerblé,glucoregul Pâte À Tartiner (Similarity score: 30.18)
- Sancho España, Lidl Organic Soy (Similarity score: 30.47)
- Steak Hachés Halal Pur Boeuf (Similarity score: 30.63)
- L'étal Du Boucher,socopa Viande Hachée 100% Pur Boeuf (Similarity score: 30.81)
Ingredients List
- E965ii
- E951
- E102
- E129
- E110
- E133
- Water
- E428
- E270
- E330
- E440a
- Natural And Artificial Flavouring
- Vegetable Oil
- Carnauba Leaf Wax
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)