Freshasia Foods Zens Buns Moutarde & Bambou
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 13 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 13 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crème De Vinaigre Balsamique (Similarity score: 22.88)
- Candy, Sugar Free Gummi Bears (Similarity score: 23.62)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Sugar Free Gummi Bears (Similarity score: 23.62)
- Soofer Co Inc Tandoori Seasoning (Similarity score: 25.49)
- Gerblé,glucoregul Pâte À Tartiner (Similarity score: 26.90)
- L'étal Du Boucher,socopa Viande Hachée 100% Pur Boeuf (Similarity score: 27.87)
- Korean Rice Cake (Similarity score: 28.00)
- Cora Pommes Rissolées 1 Kilo (Similarity score: 31.36)
- Sainsbury's Quark (Similarity score: 35.23)
- Barista Oat (Similarity score: 36.08)
- Artisanal Pasta, Egg Rigatoni (Similarity score: 36.19)
- Leader Price Fruit De Palme Sirop Tranche 565g (Similarity score: 36.89)
- Chica Bella Inc Corn Tortillas (Similarity score: 38.01)
- Tortillas Amarillas (Similarity score: 38.01)
- Obento Mirin (Similarity score: 38.13)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Yeast
- Sesame Oil
- Baking Powder
- Flavour Enhancer
- Mustard
- Bamboo Shoot
- Soya Oil
- Sugar
- Mushroom
- Salt
- Soy Sauce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)