Caramel & chocolate premium ice cream with cookie dough bits & brownie bits, caramel & chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 6.52g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98160073597057% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 82mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82mg |
| Sugars | 21.74g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Éclair Aux Café (Similarity score: 6.55)
- Premium Chocolate Malted Milkshake Ice Cream Blended With Milk (Similarity score: 6.78)
- Thiriet Crème Glacée Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 6.92)
- Ben & Jerry's,unilever, Dior Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 7.31)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 7.96)
- Dovgan,довгань Plombier Original (Similarity score: 8.09)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 8.30)
- Tarte Aux Pommes Bio (Similarity score: 9.14)
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 9.32)
- Boncolac Tarte Pomme Bio (Similarity score: 9.48)
- Erhard Bûche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 9.68)
- Birthday Cake Yellow Cake Flavored Ice Cream Blended With Cake Pieces And Sprinkled With Multi Colored Candy Pieces, Birthday Cake (Similarity score: 10.30)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, Blondie Ambition (Similarity score: 10.44)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 10.45)
- Yuenglings Yuenglings, Ice Cream, Spiced Pumpkin Roll (Similarity score: 10.45)
Ingredients List
- Milk
- Contains 2% And Less Of Natural Flavors
- Cocoa Processed With Alkali
- Salt
- High Fructose Corn Syrup
- E471
- E410
- E417
- E412
- E407
- Cellulose Gel
- Cream
- E466
- E433
- E150a
- Turmeric Extract For Color
- E110
- E129
- Buttermilk
- Sugar
- Whey
- Chocolate Chip Cookie Dough Chunks
- Fudge Brownie
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)