Yuenglings Yuenglings, ice cream, spiced pumpkin roll
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58860759493671% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maple Walnut Ice Cream With Walnut Pieces, Maple Walnut (Similarity score: 7.07)
- Ice Cream (Similarity score: 7.60)
- Ice Cream (Similarity score: 7.60)
- Family Pak Ice Cream (Similarity score: 7.60)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 8.22)
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 9.32)
- Éclair Aux Café (Similarity score: 9.97)
- Dovgan,довгань Plombier Original (Similarity score: 10.28)
- Caramel & Chocolate Premium Ice Cream With Cookie Dough Bits & Brownie Bits, Caramel & Chocolate (Similarity score: 10.45)
- Boncolac Tarte Pomme Bio (Similarity score: 10.76)
- Dr Oetker Crème Brûlée Mit Karamellzucker (Similarity score: 11.27)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 11.39)
- Breyers, Good Humor Breyers Ice Cream Frozen Dairy Dessert, Peppermint Cookie (Similarity score: 11.85)
- Tarte Aux Pommes Bio (Similarity score: 12.07)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, Blondie Ambition (Similarity score: 12.07)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E410
- E407
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Glucose Syrup
- Pumpkin Flavor
- Cream Cheese
- Egg Yolk
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)