Caramel apple chai ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.76g |
| Saturated Fat | 9.77g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.96010638297872% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 20 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 27.07g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Perry's Ice Cream Company Inc Party Ice Cream Sandwich (Similarity score: 12.23)
- Colruyt Millefeuille (Similarity score: 12.90)
- Biscoff Ice Cream With Salted Caramel (Similarity score: 14.62)
- Fresh & Easy Cheesecake (Similarity score: 15.91)
- Bourbon Maple Blondie Flavored Ice Cream, Bourbon Maple Blondie (Similarity score: 16.03)
- Häagen Dazs Salted Caramel Cheesecake (Similarity score: 17.52)
- Häagen Dazs Pot Crème Glacée Salted Caramel And Cheesecake (Similarity score: 17.52)
- Limincello Limoncello Inspired Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.63)
- Ice Cream (Similarity score: 17.78)
- Colombian Cold Brew Caramel Ice Cream, Colombian Cold Brew Caramel (Similarity score: 18.51)
- Migros, Midor Caramel Sensation (Similarity score: 20.84)
- Scarpato Panettone Marron Glace, 1000g (Similarity score: 21.28)
- Marie Morin Tarte Citron Yuzu (Similarity score: 21.30)
- Original Vanilla Ice Cream Between Chocolate Wafers Sandwiches, Original (Similarity score: 21.69)
- Coconut Cream Pie, Coconut Cream (Similarity score: 22.33)
Ingredients List
- Cream
- Corn Starch
- Natural Flavouring
- E330
- E410
- E412
- Cinnamon
- Skimmed Milk
- Sugar
- Milk
- Caramel Swirl
- Cookie Bits
- Apple
- Egg Yolk
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)