Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 9.41g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.643059490085% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 24.71g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fresh & Easy Cheesecake (Similarity score: 9.03)
- Cornet À La Crème (Similarity score: 11.24)
- Carvel Ice Cream Cake (Similarity score: 13.40)
- Colombian Cold Brew Caramel Ice Cream, Colombian Cold Brew Caramel (Similarity score: 13.72)
- Biscoff Ice Cream With Salted Caramel (Similarity score: 14.31)
- Tarte Aux Fraises (Similarity score: 16.32)
- Tops Ice Cream Sandwiches, Cookies & Cream (Similarity score: 16.46)
- Perry's Ice Cream Company Inc Party Ice Cream Sandwich (Similarity score: 16.79)
- Caramel Apple Chai Ice Cream (Similarity score: 17.78)
- Rich Products Corp Round Happy Birthday Celebration Ice Cream Cake (Similarity score: 18.49)
- Colruyt Millefeuille (Similarity score: 20.23)
- Prairie Farms Dairy Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 22.48)
- So Delicious Dairy Free Coconut Non Dairy Frozen Dessert Sandwiches (Similarity score: 22.98)
- Hacendado Sandwich Nata (Similarity score: 23.94)
- Häagen Dazs Salted Caramel Cheesecake (Similarity score: 24.55)
Ingredients List
- Milk
- Natural Flavouring
- E471
- E412
- E516
- E410
- E160b
- E407
- Cream
- E150
- Chocolaty Covered Cone Pieces
- Sugar
- Corn Syrup
- Chocolaty Covered Peanuts
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)