Caramel apple pecan strudel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.3478260869565215 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.813855843247026% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 110mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110mg |
| Sugars | 13.19g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saint Honoré (Similarity score: 14.94)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 17.57)
- Yuengling's Ice Cream (Similarity score: 17.57)
- The French Patisserie Inc Looka Patisseire, Artisian Mousse Cake, Raspberry (Similarity score: 17.87)
- Peanut Butter Cup Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Filled Milk Chocolate Candy Cups, Fudge & Peanut Butter Swirls, Peanut Butter Cup (Similarity score: 17.93)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 18.66)
- Comoara Măcinului Comoara Măcinului Cozonac (Similarity score: 20.38)
- Ashby's Sterling Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 21.33)
- Tartefrais Eclair Au Chocolat X 2 (Similarity score: 21.46)
- Ben & Jerry's, Unilever Milk & Cookies Vanilla Ice Cream With A Chocolate Cookie Swirl, Chocolate Chip & Chocolate Chocolate Chip Cookies, Milk & Cookies (Similarity score: 21.56)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 21.58)
- Ben & Jerry's,unilever Netflix&chill (Similarity score: 21.75)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 22.89)
- Vanilla Ice Cream Nutty Royale Sundae Cones With Chocolate Topping And Nuts (Similarity score: 23.10)
- Chocolate Nut Subdae Cones Vanilla Ice Cream (Similarity score: 23.10)
Ingredients List
- Apple
- Pecan Nut
- Caramel Sauce
- Tapioca Starch
- Wheat Starch
- Corn Starch
- Salt
- Natural Flavouring
- E330
- E401
- E404
- Wheat Flour
- Glucose Fructose Syrup
- Cinnamon
- E471
- E160ai
- Vegetable Shortening
- Water
- Sugar
- Whole Milk
- Cream
- Brown Sugar
- Waxy Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)