Ashby's Sterling Ice Cream Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 9.72g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 111mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 111mg |
| Sugars | 18.06g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookie Overload Extra Indulgent Ice Cream (Similarity score: 11.73)
- Atelier Georget Amandine Aux Poires (Similarity score: 14.82)
- Yuengling's Ice Cream (Similarity score: 16.21)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 16.21)
- Ben & Jerry's,unilever Netflix&chill (Similarity score: 17.03)
- Ben & Jerry's,unilever Bob Marley's One Love (Similarity score: 17.48)
- Délices Du Lac Saint Jean Tarte Aux Bleuets Sauvages (Similarity score: 17.58)
- Campfire Toasted S'mores (Similarity score: 18.92)
- Turkey Hill Turkey Hill, Gelato Hazelnut (Similarity score: 19.18)
- Migros Selection Caramel & Sel Des Alpes (Similarity score: 20.60)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.82)
- Cadbury Cadbury Milk Chocolate Dessert With Daim Pieces (Similarity score: 20.96)
- Comoara Măcinului Comoara Măcinului Cozonac (Similarity score: 21.29)
- Caramel Apple Pecan Strudel (Similarity score: 21.33)
- Premium Ice Cream, Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 21.88)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E407
- Natural Flavouring
- E160b
- Cream
- Sugar
- Pecan Nut
- Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
- E410
- E516
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)