Caramel apples
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 83.33333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.3% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caramel Apples Gone Crazy, Caramel (Similarity score: 0.00)
- Caramel Apples Spooky Sprinkles, Caramel Apples (Similarity score: 0.00)
- Old Fashioned Hand Dipped Caramel Apples (Similarity score: 8.27)
- Philly Swirl Strawberry Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Greek Yogurt Coating, Strawberry (Similarity score: 20.06)
- Philly's Famous Water Ice Inc Tropical Mango Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Greek Yogurt Coating, Tropical Mango (Similarity score: 20.06)
- Phillyswirl Wild Blueberry Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Greek Yogurt Coating, Wild Blueberry (Similarity score: 20.06)
- Phillyswirl Greek Yogurt Coating Fruit Bars (Similarity score: 20.06)
- Tropical Mango Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Greek Yogurt Coating (Similarity score: 20.06)
- Creme Glacee Bueno (Similarity score: 23.04)
- Overstim's Hydrixir Antioxydant (Similarity score: 23.16)
- The Frut Stix Company Dark Chocolate Covered Fruit Bars (Similarity score: 24.46)
- Adélie Mini Cônes Sorbet Aux Fruits, 6 Fraise 6 Fruits Exotiques (Similarity score: 26.88)
- Nestlé Exotic Mango (Similarity score: 27.37)
- Double Chocolate Gelato, Double Chocolate (Similarity score: 27.77)
- La Belle Aude Sorbet Noix De Coco (Similarity score: 28.19)
Ingredients List
- Apple
- Artificial Flavouring
- Soya Oil
- Soya Lecithin
- E330
- Sprinkles
- Corn Syrup
- Sugar
- Sweet And Condensed Milk
- Evaporated Milk
- Hydrogenated Soy Oil
- Soya Flour
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)