OVERSTIM'S Hydrixir Antioxydant
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.9g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.9g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 90% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 20 |
| Sodium | 23.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 23.2mg |
| Sugars | 31.8g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 31.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caramel Apples Spooky Sprinkles, Caramel Apples (Similarity score: 23.16)
- Caramel Apples Gone Crazy, Caramel (Similarity score: 23.16)
- Caramel Apples (Similarity score: 23.16)
- Old Fashioned Hand Dipped Caramel Apples (Similarity score: 23.75)
- Creme Glacee Bueno (Similarity score: 30.25)
- The Frut Stix Company Dark Chocolate Covered Fruit Bars (Similarity score: 30.53)
- La Belle Aude Sorbet Noix De Coco (Similarity score: 31.03)
- Imuraya Frozen Dessert (Similarity score: 31.52)
- Gelato D'italia Gelato Coupes Amarena X2 (Similarity score: 32.19)
- Double Chocolate Gelato, Double Chocolate (Similarity score: 32.86)
- Nestlé Exotic Mango (Similarity score: 33.01)
- Matiz Pecado Chocolate Fig Bar (Similarity score: 34.43)
- Mucci,mucci Premium Bourbon Vanille (Similarity score: 34.57)
- Imuraya Mochi Coconut Cream Dessert (Similarity score: 34.85)
- Gut & Günstig Vanille Bourbon Vanilleeis (Similarity score: 35.15)
Ingredients List
- Dextrose
- Mango
- Natural Mango Flavouring
- Natural Lemon Flavouring
- Natural Lime Flavouring
- Natural Lemon Flavouring
- Natural Flavouring
- Natural Lemon Flavouring
- Natural Lime Flavouring
- Grapefruit Natural Flavouring
- Natural Orange Flavouring
- Glucose Syrup
- E345
- Sodium Chloride
- E504i
- E500ii
- Acerola
- Vitamins
- Vitamin E
- Vitamin B6
- E300
- Thiamin
- Natural Mint Flavouring
- Natural Peach Flavouring
- Natural Strawberry Flavouring
- Natural Raspberry Flavouring
- Natural Blackcurrant Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)