Caramel butter pecan nut flavored super premium ice cream with caramel revel and pecans, caramel butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 8.89g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.32933413317337% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 111mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 111mg |
| Sugars | 24.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 7.01)
- Chocolate Turtle Cheesecake Ice Cream With Sea Salt Caramel, Graham Swirls And Roasted Pecans, Chocolate Turtle Cheesecake (Similarity score: 8.48)
- Mint Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 9.46)
- Ice Cream (Similarity score: 11.11)
- Til The Cows Come Home Who Stole The Cookies From The Cookie Jar? Cookies & Cream Ice Cream With Fudge And Whipped Cream Flavored Revels (Similarity score: 11.79)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Daim,r&r,r&r Ice Cream,coolice Ice Cream (Similarity score: 14.65)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Peanut Butter Cup (Similarity score: 15.30)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 15.43)
- Cow Belle Chocolate & Vanilla Flavored Classically Sweet Chocolate And Vanilla Flavored Ice Cream Delicately Sandwiched Between Two Artificially Flavored Vanilla And Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 15.70)
- Road Trip Dark Chocolate Almond Ice Cream (Similarity score: 15.92)
- Ben & Jerry's, Ice Cream, Keep Caramel And Cookie On (Similarity score: 16.40)
- Denali, Chocolate Moose Tracks Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 16.64)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Organic Mini Ice Cream Sandwiches, Fudge Mint Swirl (Similarity score: 17.39)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's, Ice Cream, Coffee Caramel Buzz (Similarity score: 17.47)
Ingredients List
- Cream
- E440a
- Salt
- Water
- Coconut Oil
- E410
- E412
- E407
- Milk
- Skimmed Milk
- Sugar
- Pecan Nut
- Contains 2% And Less Of Natural Flavors
- Sea Salt
- Egg Yolk
- Cottonseed Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)