Caramel cinnamon cookie swirl premium ice cream with a cinnamon graham cookie swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.404332129963905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 131mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 131mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migros Marbteigboden Mit Biscuit, Quark Und Sultaninen (Similarity score: 11.75)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Key Lime Pie (Similarity score: 12.11)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Peanut Butter Cookies 465ml (Similarity score: 12.95)
- Best Choice Premium Churn Style Light Ice Cream (Similarity score: 15.51)
- Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Roasted Almonds Ice Cream (Similarity score: 16.22)
- Leclerc Assortiment Religieuses (Similarity score: 16.47)
- Giant Eagle Chocolate Ice Cream, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 17.18)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 17.18)
- Cranberry Apple Pie (Similarity score: 19.39)
- Churn Peanut Butter Cup Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Fudge, Peanut Butter And Chunks Of Peanut Butter Cups (Similarity score: 20.09)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.46)
- Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Swirl And Chopped Peanut Butter Cups, Peanut Butter (Similarity score: 20.52)
- Vanilla Cake & Cookie Dough Frozen Dessert, Vanilla (Similarity score: 21.25)
- Kemps, Kemps Llc Moose Tracks Frozen Yogurt (Similarity score: 21.35)
- Thiriet Crème Glacée À La Crème Fraîche Façon Pâte À Tartiner (Similarity score: 21.83)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Cinnamon Graham Cookie Swirl
- Sugar
- Corn Syrup
- Cinnamon Caramel Flavor
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)