Perry's Ice Cream Co. Inc. Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Key Lime Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.404332129963905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 123mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 123mg |
| Sugars | 26.15g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Best Choice Premium Churn Style Light Ice Cream (Similarity score: 9.69)
- Kemps, Kemps Llc Moose Tracks Frozen Yogurt (Similarity score: 10.26)
- Caramel Cinnamon Cookie Swirl Premium Ice Cream With A Cinnamon Graham Cookie Swirl (Similarity score: 12.11)
- Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Swirl And Chopped Peanut Butter Cups, Peanut Butter (Similarity score: 13.58)
- Thiriet Crème Glacée À La Crème Fraîche Façon Pâte À Tartiner (Similarity score: 14.94)
- Oatly Hazelnut Swirl (Similarity score: 16.57)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 16.74)
- Giant Eagle Chocolate Ice Cream, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 16.74)
- Migros Marbteigboden Mit Biscuit, Quark Und Sultaninen (Similarity score: 17.13)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Peanut Butter Cookies 465ml (Similarity score: 17.47)
- Churn Peanut Butter Cup Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Fudge, Peanut Butter And Chunks Of Peanut Butter Cups (Similarity score: 17.70)
- Cranberry Apple Pie (Similarity score: 17.85)
- Peanut Butter Monster Cookie Mash Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 18.36)
- Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Roasted Almonds Ice Cream (Similarity score: 18.75)
- Frozen Dessert, Chocolate Salted Fudge Truffle (Similarity score: 19.37)
Ingredients List
- Milk
- Whey
- Natural Flavouring
- E330
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- Cream
- Key Lime Base
- Graham Cracker Swirls
- Corn Syrup
- Liquid Sugar
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Milkfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)