Caramel cream dessert, caramel cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 15.15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fraisier (Similarity score: 12.59)
- Éclair Panache X2 Décongeler (Similarity score: 13.51)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 14.94)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 15.19)
- Southern Home, Bruno's Supermarkets Inc Southern Home, Ice Cream (Similarity score: 15.28)
- Kolonihagen Salt Karamell (Similarity score: 16.18)
- Tarte Au Pomme (Similarity score: 16.59)
- Eclair Au Café (Similarity score: 17.66)
- Eclairs Au Café (Similarity score: 17.66)
- Éclair Pâtissier Au Cafe (Similarity score: 17.66)
- Eclair Café (Similarity score: 17.66)
- Éclair Pâtissier Au Café (Similarity score: 17.66)
- Kit Kat Kit Kat White Crisp Wafers 'n Creme Bar (Similarity score: 18.04)
- Mini Chocolate Satin Pie, Mini Chocolate (Similarity score: 18.33)
- Ice Cream (Similarity score: 18.44)
Ingredients List
- Cultured Pasteurized Grade A Milk
- Natural Flavouring
- Lemon Juice Concentrate
- E412
- Cultured Pasteurized Grade A Cream
- Cane Sugar
- Colour
- Rice Starch
- Corn Starch
- Sugar Syrup
- Sea Salt
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)