Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.479061976549424% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 127mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127mg |
| Sugars | 17.91g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 4.58)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 5.84)
- Ice Cream (Similarity score: 9.54)
- Thrifty Payless Inc Thrifty, Ice Cream, Original Pecan Praline (Similarity score: 9.62)
- Pecan Praline Ice Cream (Similarity score: 10.04)
- Harris Teeter Ice Cream (Similarity score: 12.05)
- Cookies 'n Cream Delicious Vanilla Flavored Ice Cream With Chocolate Cookie Pieces, Cookies 'n Cream (Similarity score: 12.19)
- Acme Fresh Market Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Tarte Aux Pommes E Leclerc (Similarity score: 13.38)
- Deluxe New York Cheese Cake (Similarity score: 15.47)
- Ingles Markets Inc Ingles Best, Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 15.98)
- Oregon Ice Cream Salted Caramel Ice Cream (Similarity score: 16.24)
- Apple Cinnamon Filling In A Cinnamon Crust Sweet Treats Sandwiches, Apple Cinnamon (Similarity score: 16.98)
- Tarte Au Pomme (Similarity score: 17.28)
- Frozen Custard, Salted Caramel Pretzel (Similarity score: 17.59)
Ingredients List
- Cream
- Natural And Artificial Flavouring
- E490
- Water
- E433
- E160b
- Turmeric Added As Color
- E525
- Skimmed Milk
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- Marble Cream Caramel
- Chocolate Cookies
- Skimmed Milk Powder
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)