Carrefour Tarte aux Fromages
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1185kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1185kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 8.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.9g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 53.888888888888886% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 272mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 272mg |
| Sugars | 1.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pizza Traiteur (Similarity score: 13.11)
- Chuckanut Bay Foods No Sugar Added New York Cheesecake 16oz (Similarity score: 14.79)
- Tampa Bay Fisheries Salmon Fillets (Similarity score: 14.93)
- Fiorini Demi Lunes Gorgonzola Noix (Similarity score: 14.94)
- Caribbean Food Delights Inc Peach & Streusel Turnovers (Similarity score: 21.04)
- Rochambeau Tarte Aux 3 Fromages (Similarity score: 21.75)
- Cora Tartes Aux Fromages (Similarity score: 21.93)
- Macrina Bakery Macrina Bakery, Brioche Sliders (Similarity score: 22.33)
- Kraft,philadelphia Philadelphia Kraft Gr 80x2 (Similarity score: 23.58)
- Country Baker Country Baker, Eclair Pie (Similarity score: 25.29)
- Fresh Goat Cheese (Similarity score: 25.42)
- Hacendado Queso Fresco (Similarity score: 26.03)
- By Sainsbury's Quiche Lorraine (Similarity score: 26.50)
- Sara Lee Raspberry Pie With Red Ripe Raspberries (Similarity score: 26.86)
- Breaded Chicken Kievs (Similarity score: 27.06)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Comte Cheese
- Emmental
- Fromage Blanc
- Milk Powder
- E1404
- Salt
- White Pepper
- Nutmeg
- Egg
- Water
- Margarine
- Vegetable Oil
- Water
- Emulsifier
- Acid
- Fresh Cream
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)