Macrina Bakery Macrina bakery, brioche sliders
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 5.36g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50.04668534080299% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 268mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 268mg |
| Sugars | 7.14g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bien Vu ! Feuilletés Jambon Fromage (Similarity score: 17.30)
- Pandan Paratha (Similarity score: 19.88)
- Mini Chocolate Boston Donuts (Similarity score: 20.63)
- Fresh Goat Cheese (Similarity score: 20.84)
- Carrefour Tarte Aux Fromages (Similarity score: 22.33)
- Fiorini Demi Lunes Gorgonzola Noix (Similarity score: 23.53)
- Fresh Goat Cheese (Similarity score: 23.96)
- Triple Berry Pie With Blackberries, Strawberries And Raspberries, Triple Berry Pie (Similarity score: 24.20)
- La Fournée Dorée Chinois Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 24.78)
- Country Baker Country Baker, Eclair Pie (Similarity score: 26.44)
- Pizza Traiteur (Similarity score: 26.51)
- Tastykake, Tasty Baking Company Peach Baked Pie (Similarity score: 27.03)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 27.29)
- Arnie's Bread (Similarity score: 27.58)
- Market Pantry Market Pantry, Cherry Pie (Similarity score: 27.90)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Whole Milk
- Egg
- Unsalted Butter
- Sugar
- Filtered Water
- Vanilla Extract
- Sea Salt
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)