Carrefour Terrine de campagne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 48.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Laselva Marmellata D’arance (Similarity score: 11.11)
- Confiture Châtaigne Bio (Similarity score: 12.77)
- Koldokol Bio Sirup Rakytník (Similarity score: 15.91)
- Salsa De Pedro Ximenez Con Pasas (Similarity score: 16.30)
- Confiture Extra Châtaigne (Similarity score: 16.38)
- Achillea Confiture De Châtaignes (Similarity score: 19.92)
- Wao,estiu Mochi Ice Cream Caramel (Similarity score: 22.01)
- Glassy Crème Au Vinaigre Balsamique De Modena (Similarity score: 23.08)
- Harmonica Elderflower Cordial (Similarity score: 25.17)
- Bio King Carob Pulver (Similarity score: 26.74)
- Laselva Marmellata Di Arance Amare (Similarity score: 27.20)
- Kanpy Pâte De Haricot Rouge Sucré (Similarity score: 30.10)
- Confiture De Châtaignes Bio (Similarity score: 30.19)
- Confitures Ardéchoises Creme De Chataigne Au Sucre De Canne (Similarity score: 33.42)
- Creamamore Nocciola (Similarity score: 36.42)