Carrefour Tiramisu au Café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 956kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 956kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 30.232558139534888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.2% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bon App Carrefour, Carrefour Tiramisu (Similarity score: 8.21)
- Tiramisu (Similarity score: 11.98)
- Bontà Divina Tiramisu 500 G (Similarity score: 12.01)
- Bonta Divina Profiteroles Tiramisu (Similarity score: 12.39)
- Tiramisu (Similarity score: 12.39)
- Topo Logic Systems Inc Vixan Kitchens, Premium Vegan Gelato, Naked Chocolate (Similarity score: 17.41)
- Paleo Vegan Gelato (Similarity score: 17.41)
- Crème Glacée À La Noisette Pralinée Avec Éclats (Similarity score: 17.78)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 19.44)
- Hacendado Tiramisu (Similarity score: 19.46)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 21.19)
- Peppermint Gelato Brownie Pieces Cookie Swirl, Mint Brookie, Brownie Cookie (Similarity score: 21.92)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Alt Böhmischer Pflaumenkuchen (Similarity score: 23.51)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Black Walnut (Similarity score: 24.03)
- Tiramisu (Similarity score: 24.06)
Ingredients List
- Water
- Alcohol
- Marsala Wine
- Cocoa Powder
- Vegetable Fiber
- Instant Coffee
- Thickener
- Natural Flavouring
- Emulsifier
- Coffee Extract
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Sunflower Oil
- Mascarpone
- Sugar
- Egg
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)