Carrefour Tiramisu au Speculoos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1208kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1208kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 78.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.3% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sundae Cone Ice Cream (Similarity score: 8.34)
- Gelatelli Biscotto 3 Gusti (Similarity score: 11.05)
- Unicorn Ice Cream Cake Creamy Pink And Blue Swirled Cake Batter Flavored Ice Cream Layered With Delicious Confetti Cake Crowned With Whipped Topping, Fun Sprinkles And A Sweet Pink Drizzle , Unicorn (Similarity score: 13.64)
- Roscón De Reyes Gourmet (Similarity score: 18.38)
- Smicy,marque Repère Cônes Noix De Coco X6 (Similarity score: 20.36)
- Vanilla Frozen Dairy Dessert With Other Natural Flavors With Cookie Dough Pieces And Fudge Swirls Topped With Fudge Filled Bunnies And Chocolaty Topping In A Sugar Cone (Similarity score: 22.80)
- Millefeuille (Similarity score: 23.02)
- Something Sweet Inc Meringue Pie (Similarity score: 24.54)
- Marie Callenders I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 25.20)
- Wall's,วอลล์,unilever Topten Sandwich (Similarity score: 25.30)
- Panettone Traditionnel (Similarity score: 26.10)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 26.27)
- Tillamook Tillamook, Tillamookies, Ice Creams Sandwiches, Oregon Strawberry (Similarity score: 26.84)
- Blueberry Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 27.05)
- Claim Jumper Coconut Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 28.13)
Ingredients List
- Water
- Marsala Wine
- Alcohol
- Cocoa Powder
- Dextrose
- Instant Coffee
- Thickener
- E415
- Carob Seed Flour
- Emulsifier
- Tapioca Starch
- Wheat Starch
- Natural Flavouring
- Cocoa Butter
- Sugar
- Mascarpone
- Milk Proteins
- Skimmed Milk Powder
- Coconut Oil
- Stabiliser
- Egg Yolk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)