Panettone traditionnel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 150mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 150mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marie Callenders I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 13.36)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 13.99)
- Tops Ice Cream Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 16.19)
- Hill Country Fare Sandwiches (Similarity score: 16.19)
- Tillamook Tillamook, Tillamookies, Ice Creams Sandwiches, Oregon Strawberry (Similarity score: 17.47)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 17.96)
- Panettone Rum E Cioccolato (Similarity score: 18.56)
- Original Premium Cheesecake Ice Cream (Similarity score: 19.33)
- Key Lime Premium Key Lime Cheesecake Ice Cream With A Signature Cream Cheese Blend, Sour Cream And Graham Swirls (Similarity score: 19.91)
- Wall's,วอลล์,unilever Topten Sandwich (Similarity score: 20.53)
- Gelatelli Biscotto 3 Gusti (Similarity score: 22.16)
- Lidl Les Surgelés Éclairs Café (Similarity score: 22.27)
- Sundae Cone Ice Cream (Similarity score: 22.97)
- Blueberry Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 23.18)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Reduced Fat Ice Cream Cones, Cookies 'n Cream (Similarity score: 23.56)