Carrefour Vanille Fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1241kj (297 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1241kj (297 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 88.88888888888889% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88.9% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 18 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trofic, Marque Repère, Smicy Bâtonnets Vanille Fraise X 12 (Similarity score: 18.74)
- Walls Cornetto Classico (Similarity score: 19.31)
- Somosierra Magni (Similarity score: 21.22)
- Cornetto Cornetto (Similarity score: 22.81)
- Cornetto Cornetto (Similarity score: 22.81)
- Marque Repère, Smicy Trofi'bat Vanille X 12 (Similarity score: 23.12)
- Carrefour 6 Vanille & 6 Fraise (Similarity score: 23.43)
- Klondike, Unilever Krunch Ice Cream Bars (Similarity score: 23.51)
- Eskiss,marque Repère Tyrolia Parfum Crème Brûlée (Similarity score: 24.98)
- Dia Helado Nata Chocolate (Similarity score: 25.26)
- Unes Maxi, Il Viaggiator Goloso Tiramisù (Similarity score: 25.88)
- Vanilla Sundae Ice Cream Bars (Similarity score: 25.99)
- Klondike,unilever Original Vanilla Ice Cream Bars Dipped In Chocolately Coating (Similarity score: 26.71)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 26.71)
- Klondike, Unilever Ice Cream Bar (Similarity score: 26.71)