Carrefour Vanille Praliné
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1225kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1225kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.45 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 73.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.3% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 17 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eliges Cono Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 8.54)
- Sainsbury's, Sainsburys, By Sainsbury's Milk Chocolate Indulgence (Similarity score: 10.86)
- Carrefour Cônes Vanille Praliné (Similarity score: 11.42)
- U Cônes Façon Rocher (noisette Et Chocolat) (Similarity score: 12.09)
- Nestlé,extrême Cônes Extrême Chocolat Craquant Vanille Et Chocolat (Similarity score: 12.32)
- Netto Cône Gourmand Crunchy Choco (cg) X6 (Similarity score: 12.35)
- Klondike, Unilever Vanilla Light Ice Cream Bars (Similarity score: 13.55)
- Carrefour Bâtonnets Géants (Similarity score: 13.79)
- Gü Fabulously Free From 2 Strawberry & Rhubarb Cheesecakes (Similarity score: 13.93)
- Vanilla Ice Cream Bars, Vanilla (Similarity score: 14.70)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 14.70)
- Vanilla Ice Cream Topped With A Chocolate Flavored Coating Bars (Similarity score: 14.70)
- Thiriet Royal Café (Similarity score: 14.71)
- Viennetta Viennetta Biscuit Caramel (Similarity score: 15.78)
- Klondike, Unilever Bar (Similarity score: 16.65)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Hazelnut Paste
- Hazelnut
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Colour
- Stabiliser
- E412
- E407
- Flavouring
- Natural Flavouring
- Sugar
- Lactose And Milk Proteins
- Coconut Oil
- Water
- Wheat Flour
- Glucose Fructose Syrup
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Praline
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)