Nestlé,Extrême Cônes Extrême Chocolat Craquant - Vanille et Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 10.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.72727272727273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 25.5g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Milka Ice'n'roll Glaces Chocolat Vanille (Similarity score: 10.38)
- Vanilla Ice Cream Topped With A Chocolate Flavored Coating Bars (Similarity score: 11.82)
- Vanilla Ice Cream Bars, Vanilla (Similarity score: 11.82)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 11.82)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 12.30)
- Carrefour Vanille Praliné (Similarity score: 12.32)
- Choice,gb Glace,unilever Soft Caramel Toffee (Similarity score: 13.01)
- Hacendado Helado De Chocolate Trocitos (Similarity score: 13.46)
- Hacendado Helado De Chocolate Trocitos (Similarity score: 14.34)
- Netto Cône Gourmand Crunchy Choco (cg) X6 (Similarity score: 14.93)
- Magnum Double Ruby Berries & Cream (Similarity score: 15.52)
- Viennetta Viennetta Biscuit Caramel (Similarity score: 16.42)
- Carrefour Bâtonnets Géants (Similarity score: 16.79)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 17.16)
- Leader Price Bâtonnets Vanille Chocolat (Similarity score: 17.31)
Ingredients List
- Water
- Cocoa Paste
- Fat Reduced Cocoa
- Chocolate Powder
- Cocoa Butter
- Emulsifier
- Milkfat
- Colour
- Natural Flavouring
- Stabiliser
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Modified Starch
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Skimmed Milk
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Sunflower Oil
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)