Carte d'Or Carte D'or Les Authentiques Glace Au Café Arabica de Colombie 1400ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or,unilever Carte D'or Les Authentiques Glace Au Café Arabica De Colombie Bac (Similarity score: 6.41)
- Mochi (Similarity score: 7.02)
- Nestlé Cônes Framboise Double Crème (Similarity score: 8.67)
- Unilever Carte D'or Classic Coffee Ice Cream Dessert 1l (Similarity score: 9.11)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Cherry Pie (Similarity score: 10.86)
- Talenti, Unilever Chocolate Chip (Similarity score: 11.07)
- Purple Cow Mackinac Island Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 11.67)
- Jumbo Omelette Sibérienne (Similarity score: 12.22)
- Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 13.15)
- Eroski Helado De Menta Y Chocolate Con Salsa Y Rizos De Chocolate (Similarity score: 14.16)
- Midnight Black Raspberry Premium Ice Cream With Blackberry Swirls & Chocolate Flavored Flakes, Black Raspberry (Similarity score: 14.17)
- Haagen Dazs Strawberry Ice Cream (Similarity score: 14.24)
- Double Rainbow Double Rainbow, Super Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 14.25)
- Gelatelli,lidl Triple Choc (Similarity score: 14.35)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 14.39)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Butter
- Caramelised Sugar Syrup
- Flavouring
- Stabiliser
- Emulsifier
- Coffee Extract
- Sugar
- Fresh Cream
- Glucose Fructose Syrup
- Glucose Syrup
- Condensed Skimmed Milk
- Butterfat
- Cocoa Paste
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)