Carte D Or Carte D'or Les Authentiques Glace Pistache et Eclats Grillés 1.4l
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 922kj (221 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 922kj (221 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.99999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.74)
- Humboldt Creamery Humboldt Creamery, Organic Coffee Ice Cream (Similarity score: 10.18)
- Haagen Dazs, Gelato, Italian Style Frozen Dessert, Cappuccino, Cappuccino (Similarity score: 10.80)
- Roundy's Roundy's, Gelato Chocolate Hazelnut (Similarity score: 10.81)
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 11.20)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 11.66)
- Premium Ice Cream, Black Sweet Cherry Chocolate (Similarity score: 11.66)
- Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Brookshire Grocery Company Premium Ice Cream (Similarity score: 11.81)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 11.84)
- Giant Eagle Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 12.35)
- Cremissimo Walnuss Glück (Similarity score: 12.49)
- Premium Ice Cream, Pumpkin (Similarity score: 12.94)
- Spartan Est 1953 Ice Cream (Similarity score: 12.99)
- White Chocolate Sugar Cookie (Similarity score: 13.21)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Lactose And Milk Proteins
- Stabiliser
- Emulsifier
- Spinach Powder
- Natural Flavouring
- Colour
- Fresh Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Condensed Skimmed Milk
- Butterfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)