Humboldt Creamery Humboldt creamery, organic coffee ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.66g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.66g |
| Saturated Fat | 7.32g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58612975391499% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 49mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 19.51g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 7.88)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.96)
- Carte D Or Carte D'or Les Authentiques Glace Pistache Et Eclats Grillés 1 4l (Similarity score: 10.18)
- White Chocolate Sugar Cookie (Similarity score: 11.76)
- Fresh & Easy Coffee Ice Cream (Similarity score: 12.48)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Blackberry (Similarity score: 12.55)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 12.79)
- Roundy's Roundy's, Gelato Chocolate Hazelnut (Similarity score: 13.47)
- Giant Eagle Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 13.65)
- Ice Cream (Similarity score: 13.69)
- Brookshire Grocery Company Premium Ice Cream (Similarity score: 13.71)
- Creme Catalane (Similarity score: 13.76)
- Spartan Est 1953 Ice Cream (Similarity score: 14.00)
- Picard 2 Élans Glacés Chocolat Vanille (Similarity score: 14.07)
- Premium Ice Cream, Black Sweet Cherry Chocolate (Similarity score: 14.12)
Ingredients List
- Cream
- Sugar
- Condensed Milk
- Coffee Base
- Roasted Coffee
- Vanilla
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)