Carte d'Or Carte D'or Les Suprêmes Glace Parfait Chocolat 130ml x2
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 73.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.3% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Feuilleté Parfums Caramel Et Vanille (Similarity score: 9.10)
- Ben & Jerry's, Unilever Coffee Coffee Buzzbuzzbuzz Ice Cream (Similarity score: 9.52)
- Organic Mochaccino (Similarity score: 10.25)
- Ben & Jerry's Pint Slices Ice Cream Bars, Cherry Garcia (Similarity score: 11.28)
- Nestlé Princesa Nata (Similarity score: 12.75)
- Pam & Panorama Tartufo Bianco (Similarity score: 12.92)
- Organic Ice Cream (Similarity score: 13.40)
- Pretty Please With A Cherry On Top Cherry Amaretto Flavored Flavored Ice Cream With Dark Sweet Cherry Halves And Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 13.68)
- U Feuilleté Glacé Parfum Crème Brulée (Similarity score: 13.92)
- Little Moons 6 Mochi Crème Glacée Noix De Coco 192g (Similarity score: 15.52)
- Magnum,unilever Magnum Vegan Sea Salt Caramel (Similarity score: 16.09)
- Wao Mochi Ice Cream Chocolate (Similarity score: 16.19)
- Trader Joe's Mochi Strawberry (Similarity score: 16.34)
- Holanda,unilever Magnum Praliné (Similarity score: 16.99)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.49)
Ingredients List
- Lait Écrémé Réhydraté
- Lactose Et Protéines De Lait
- Sirop De Glucose
- Lait Demi Écrémé
- Pâte De Cacao
- Lait En Poudre Écrémé
- Émulsifiants
- Stabilisants
- Beurre De Cacao
- Lait En Poudre Entier
- Arômes
- Sucre
- Colour
- Peut Contenir
- Crème
- Eau
- Sirop De Glucose Fructose
- Huile De Coco
- Cacao Maigre En Poudre
- Beurre Concentré
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)