Trader Joe's Mochi Strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 80.02560819462228% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 31.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 31.2mg |
| Sugars | 28.1g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or Carte D'or Les Suprêmes Glace Parfait Chocolat 130ml X2 (Similarity score: 16.34)
- Cora Feuilleté Chocolat Brownie Croquant Parfum Cacao (Similarity score: 16.53)
- Ben & Jerry's Pint Slices Ice Cream Bars, Cherry Garcia (Similarity score: 16.64)
- Cora Feuilleté Parfums Caramel Et Vanille (Similarity score: 18.97)
- Edeka, Gut & Günstig Vanille Erdbeere Hörnchen (Similarity score: 19.34)
- Wao Mochi Ice Cream Chocolate (Similarity score: 20.20)
- Magnum,miko,unilever Magnum Vanille & Chocolat (Similarity score: 20.80)
- Migross Tartufo Bianco Con Cuore Al Caffè (Similarity score: 20.87)
- U Feuilleté Glacé Parfum Crème Brulée (Similarity score: 21.51)
- Dolce Pasticceria Panna Cotta Al Caramelo (Similarity score: 22.63)
- Little Moons 6 Mochi Crème Glacée Noix De Coco 192g (Similarity score: 22.76)
- Ben & Jerry's, Unilever Coffee Coffee Buzzbuzzbuzz Ice Cream (Similarity score: 23.05)
- Pam & Panorama Tartufo Bianco (Similarity score: 23.62)
- Organic Mochaccino (Similarity score: 23.91)
- Pretty Please With A Cherry On Top Cherry Amaretto Flavored Flavored Ice Cream With Dark Sweet Cherry Halves And Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 24.93)