Carte d'Or Carte D'or Les Verrines Glace Tiramisu 60ml 4 Pièces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1170kj (280 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1170kj (280 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 49.16666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.2% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 32g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mövenpick Dulce De Leche (Similarity score: 11.21)
- U Dômes Glace Meringue Crème Brûlée (Similarity score: 12.46)
- Auchan Coeur Delice Framboise Nougat (Similarity score: 12.62)
- Trader Joe's Mochi (Similarity score: 16.13)
- Picard Bûche Glacée (Similarity score: 16.99)
- Nestlé Buche Tout Chocolat (Similarity score: 18.28)
- Pecan Resist Chocolate Ice Cream With White & Dark Fudge Chunks, Pecans, Walnuts & Fudge Covered Almonds, Pecan Resist (Similarity score: 18.51)
- Graeter's, Graeter's Inc Handcrafted French Pot Ice Cream (Similarity score: 18.58)
- Graeter's, Graeter's Inc Black Raspberry Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 19.18)
- Carrefour Stracciatella Enrobée De Chocolat (Similarity score: 19.26)
- Cookies 'n Cream Bar (Similarity score: 19.76)
- Picard Bûche Glacée Chantilly Noisette Vanille (Similarity score: 20.18)
- Ice Cream Bars, Toasted Almond Crunch (Similarity score: 20.65)
- Häagen Dazs Chocolate Salted Fudge Truffle (Similarity score: 20.88)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 21.25)
Ingredients List
- Sugar
- Egg Yolk
- Egg
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Instant Coffee
- Colour
- Potato Starch
- Stabiliser
- Emulsifier
- Lactose And Milk Proteins
- Marsala Wine
- Glucose Fructose Syrup
- Flavouring
- Raising Agent
- Humectant
- Reconstituted Skimmed Milk
- Cream
- Water
- Mascarpone
- Coconut Oil
- Skimmed Milk Powder
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)