Trader Joe's Mochi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1177kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1177kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.125g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.13g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 46.875mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 46.9mg |
| Sugars | 28.125g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Buche Tout Chocolat (Similarity score: 8.79)
- Macaron Pêche Carrefour Contact (Similarity score: 13.95)
- Pecan Resist Chocolate Ice Cream With White & Dark Fudge Chunks, Pecans, Walnuts & Fudge Covered Almonds, Pecan Resist (Similarity score: 14.68)
- Carrefour Macaron Framboise (Similarity score: 14.84)
- Macaron Framboise (Similarity score: 14.84)
- Glaces De Lyon Desserts Glacés Individuels Soufflé Grand Marnier® (Similarity score: 15.02)
- Dre's Dre's, Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 15.11)
- Dre's Dre's Southern Style Ice Cream (Similarity score: 15.11)
- Haagen Dazs Ice Cream (Similarity score: 15.20)
- El Corte Inglés Helado De Vainilla Y Nueces De Macadamia (Similarity score: 15.35)
- Carrefour Stracciatella Enrobée De Chocolat (Similarity score: 15.54)
- Welsh Farms Monkey Business Super Premium Ice Cream (Similarity score: 15.69)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Creams (Similarity score: 16.05)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Cream (Similarity score: 16.05)
- Apple Pie Super Premium Ice Cream (Similarity score: 16.10)